Home page > Aktuality > Doprovody konvojů americké armády

Doprovody konvojů americké armády

Od soboty 22. května do středy 26. května poskytuje naše velitelství policejní doprovody konvojům americké armády při jejich přesunu přes území České republiky na vojenské cvičení do Maďarska.

Dopravní služba našeho velitelství v součinnosti s Policií České republiky celkem doprovodí asi 190 vozidel a 600 vojáků 2. jízdního pluku americké armády, kteří se přesunují z německého Vilsecku na cvičení Saber Guardian 2021 do Maďarska. Trasy jednotlivých konvojů směřují přes hraniční přechod Rozvadov, dále po trase D5, D0 a D1 do kasáren v Rančířově u Jihlavy, kde vojáci přespí ve zbudovaném stanovém táboře, a následně po trase D1 a D2 na hraniční přechod Břeclav.

Americké jednotky jsou rozděleny do tří konvojů po třech až čtyřech skupinách. V každé skupině je od 10 do 20 kusů kolové techniky. Každý konvoj na území České republiky stráví maximálně 48 hodin a bude přejíždět s denním odstupem. Skupiny vozidel budou mít mezi sebou hodinové rozestupy tak, aby byla zajištěna bezpečnost provozu na pozemních komunikacích a minimální narušení plynulosti běžného silničního provozu.

Průjezd amerických jednotek přes české území je stejně jako v minulých letech ukázkou plnění našich spojeneckých závazků a významnou příležitostí k poskytnutí podpory hostitelskou zemí. Našim příslušníkům zároveň umožňuje v praxi procvičit činnosti související s organizováním a policejním zabezpečením přesunů.

Odkaz na reportáž České televize

Odkaz na videa na stránce AČR

Fotogalerie

Nahoru