Home page > Aktuality > Slavnostní odhalení sochy Jana Roháče z Dubé

Slavnostní odhalení sochy Jana Roháče z Dubé

Za účasti významných hostů byla dne 27. září 2016 před budovou našeho velitelství v ulici Kpt. Jaroše v Táboře slavnostně odhalena socha posledního táborského hejtmana Jana Roháče z Dubé.

Slavnostního aktu se zúčastnili ministr průmyslu a obchodu Jan MLÁDEK, senátor Pavel EYBERT, starosta města Tábor Jiří FIŠER, náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef BEČVÁŘ, náčelník Vojenské policie brigádní generál Pavel KŘÍŽ a řada dalších osobností společenského, kulturního a vojenského života.

V průběhu slavnostního aktu byly uděleny rezortní vyznamenání, pamětní odznaky velitelství a pohotovostnímu oddělení byl předán rotní praporec.

Pískovcová socha Jana Roháče z Dubé byla vytvořena neznámým autorem v 60.–70. letech 20. století pro některý z pražských vojenských útvarů v kasárnách Na Míčánkách ve Vršovicích, které nesly název Jana Roháče z Dubé. Je to teprve druhá figurální plastika Jana Roháče z Dubé v dějinách výtvarného umění po pražském pomníku od Aloise Sopra z roku 1960. Vedle Prahy a hradu Sion, kde je umístěna reliéfní plastika z roku 1937, je Tábor třetím místem, kde se nachází pomník významného husitského hejtmana a osobnosti vojenské historie, Jana Roháče z Dubé.

Fotogalerie

Nahoru